top of page
Vyhledat

Péče o jizvu po císařském řezu

  • Obrázek autora: Lucka Šilhavá
    Lucka Šilhavá
  • 21. 11. 2023
  • Minut čtení: 3

Jak a kdy?

Začít pečovat o jizvu po císařském řezu je dobré už v porodnici, kde začíná první fáze hojení. Několik hodin po porodu můžete začít s lehkou péčí o jizvu. Tato péče může zahrnovat pozvolné dotýkání jizvy nebo jemné dýchání do ní. Tyto jednoduché kroky mohou napomoci k uvolnění napětí v oblasti jizvy a podporovat přirozený proces hojení. Pokud je dotek nepříjemný, je možné přidat nějakou vrstvu (látkovou plenu, deku apod.) navíc.


Začátky hojení je také možné podpořit častějším sprchováním jizvy a okolí. Zpočátku volte chladnější vodu pro obnovení citlivosti a zmírnění otoku. Na jizvu je možné využít i levandulový hydrolát.



Časná péče o jizvu může být účinnou prevencí vzniku srůstů. Srůsty mohou vznikat, pokud jsou vrstvy tkání slepeny dohromady během hojení. Právě časná péče a správné zacházení s jizvou mohou minimalizovat riziko vzniku těchto srůstů.


Druhý, třetí den po porodu si můžete začít lehat na břicho. Jednak tím dojde zase k trochu jinému tlaku a tahu v oblasti jizvy a také se tím tlakem na dělohu podpoří její zavinování.

Pro lepší zavinování dělohy lze také využít podvazování břicha šátkem. Pro tento účel můžete využít tkaný šátek rebozo nebo i šátek určený k nošení dětí, pokud ho máte připravený pro své miminko. Bez ohledu na konkrétní materiál je klíčové, aby podvazování poskytovalo stabilní oporu.

Střed těla a ochablé svalstvo, které je ještě narušené jizvou, podvazování šátkem nespasí a řešením je kvalitní cvičení. V prvních dnech či týdnech po porodu, kdy se na cvičení pochopitelně ještě necítíte může být ale šátek veliký pomocník.


Vše, co zde píši, vám musí být příjemné. Nic nedělejte na sílu a vůbec ne přes bolest. Pokud třeba vyzkoušíte pozici na břiše a zjistíte, že je to pro vás nepříjemné, tak prostě pozici změňte a zkuste to další dny.

Po třech, čtyřech týdnech, kdy je jizva už zhojená a stehy máte vyndané můžete jizvu začít masírovat olejem. Ideální je si třeba po sprše udělat takový malý rituál. Jizvu protřete ručníkem, pro zvýšení prokrvení, promasírujte ji, i oblast okolo, a nakonec lehce vetřete pár kapek pečujícího oleje. Můžete zvolit např. mandlový, třezalkový, kokosový, ricinový, šípkový. Každý má trochu jiné vlastnosti, ale doporučuji si prostě vybrat libovolný kvalitní olej a tím jizvu a okolí promazat. Je možné zvolit i kvalitní sádlo. Ale ze zkušenosti vím, že to je poslední věc, pro kterou ženy sahají. Bohužel v porodnicích stále často nabízená varianta.

Okolí i jizvu je možné poklepávat, štipkat, hladit. Lze jít i do hloubky a rozhýbávat jednotlivé vrstvy, ale vše jen tak, aby to bylo příjemné. Tzv. céčka a esíčka už se dnes moc nedoporučují. Ideální je navštívit fyzioterapii zaměřující se na těhotné a ženy po porodu. Od svého gynekologa můžete získat i žádanku na ošetření.


"V porodnici mi bylo řečeno, že si na jizvu nemám sahat a po konci šestinedělí si ji mám promazávat sádlem."

Strava

Celkový klid a odpočinek je ideální podpořit stravou. Jídlo bohaté na vitamín C, vitamín B, kolagen (hodně dlouho tažené vývary, vajíčka, ořechy, semínka). Zelené potraviny. Žádné odbývání :)


Tejpování

Pružné tejpy lze lepit v okolí jizvy již pár dní po porodu. Jedná se o tzv. lymfatické tejpování, které v daném místě rozproudí lymfu a napomůže k hojení. Po zhojení jizvy se tejpy mohou využít i přes jizvu a napohou pružnosti a rozhýbání jednotlivých vrstev.


Psychika

V neposlední řadě je dobré myslet i na svůj psychický stav. Je dobré si o tom všem, co vás potkalo popovídat s někým komu důvěřujete, kdo vás vyslechne, podpoří. Kdo vám nebude říkat, že je hlavní, že jste vy a dítě zdravé a živé, protože to není to, co byste chtěla zrovna slyšet...


Začít se starat o jizvu můžete vždy. Nikdy není pozdě :)


 
 
 

Comments


bottom of page