Porodní a poporodní péče
- cestovanivlatce
- 24. 1. 2023
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 6. 3. 2023
Po staletí ženu v těhotenství, u porodu i po něm doprovázely jiné ženy. Nejlépe se ženě a miminku daří, když je žena v klidu, cítí se příjemně a v bezpečí. Cítí se respektována a přijímána. V přítmí, teple a pohodě. V takovém prostředí se nejlépe uvolňují ty správné hormony, které jsou zapotřebí při zrození nového človíčka a které se začínají uvolňovat, když miminko řekne, že UŽ. Poslední studie ukazují, že tyto hormony ještě napomáhají dozrání plic a pokud to není vyloženě nutné, tak i s porodem císařským řezem je lepší počkat, až se miminko samo rozhodne přijít na svět a do těla matky i dítěte se vyplaví porodní hormonální koktejl.
A kdo tedy vlastně dula je? Dula NENÍ zdravotník. Je to podporovatel :) Před porodem naváže s rodiči vztah a během porodu pomáhá ženě se uvolnit a navozuje pocit bezpečí. Pečuje o ženu, je neustále s ní a plně důvěřuje její síle porodit (může jí pomoct se srovnat i s porodem císařským řezem, pokud by k němu mělo dojít). Dula nebere kompetence otci a nepřebírá jeho roli. Naopak mu může pomoci se více uvolnit a vysvětlit porodní proces, aby muž věděl a nebál se a nepřenášel tak svůj strach a nervozitu na ženu.
Dula ví, že porodem to nekončí, ale teprve začíná. Je to člověk, který s vámi může probrat porod a vaše pocity z něj. Může vám pomoci s kojením, s nošením dětí v šátku. S úklidem, nákupem. Se staršími dětmi. Můžete s ní probrat vše co vás ohledně miminka trápí, a s čím si třeba nevíte rady. I jen sdílení pocitů a emocí může v šestinedělí ženě, i muži, dost pomoci. Podporuje. Nesoudí.
Měla jsi dulu, nebo jinou podporu u porodu? A pro případné další těhotenství by jsi volila jak?

Comments